W pięknym i dobrze urządzonym wnętrzu nawet posiłki mają inny smak. Jadalnia jest miejscem, w którym gromadzą się domownicy, a także goście na wspólnym biesiadowaniu. Warto zadbać o ładną i przyjazną kolorystykę, stylowe, a zarazem funkcjonalne meble do jadalni oraz efektowne oświetlenie, aby wykreować miły nastrój, a wtedy każdy będzie się czuł komfortowo.

 

W jakim stylu urządzić jadalnię?

Niezwykle istotne jest dopasowanie wystroju jadalni do charakteru całego domu, ale również do gustu domowników. Lepiej nie kierować się wyłączenie najmodniejszymi trendami. W końcu to domownicy będą spędzać czas przy stole, a nie kreatorzy wnętrz. Jeżeli całość pomieszczeń utrzymanych jest w stylu klasycznym, również jadalnia powinna zostać urządzona w podobnym charakterze. Świetnie sprawdzą się meble drewniane, warto też zadbać o ciekawe dekoracje. Klasyka wymaga pięknych kwiatów w wazonach, obrusów z naturalnych tkanin, gustownych świeczników czy lampionów oraz miękkich poduch. W jadalni musi być nie tylko wygodnie, ale także przytulnie i miło.

W ostatnich latach wielu zwolenników mają aranżacje nowoczesne, w których dominują minimalistyczne, niekiedy geometryczne formy. Wnętrze w takim stylu wyróżnia się harmonijną i chłodną kolorystyką, w której przeważają odcienie szarości, bieli i czerni. Świetnie z tymi barwami komponują się błyszczące materiały, jak metal, szkło czy tworzywa sztuczne. Niekiedy wprowadza się też elementy z betonu. Ciekawą odmianą minimalizmu jest styl skandynawski, w którym prostota naturalnych mebli drewnianych łączy się z bielą i pastelowymi kolorami oraz lekkimi dekoracjami nadającymi całości wyjątkowo przytulny charakter.

 

Jakie meble do jadalni są niezbędne?

Przy wyborze mebli należy kierować się zarówno aranżacją wnętrza, jak i metrażem. Obecnie raczej rzadko spotyka się jadalnie jako osobne pomieszczenia, a zdecydowanie częściej projektuje się wspólną strefę jadalni z kuchnią i salonem. Czasami będzie to stosunkowo niewielka przestrzeń, która i tak może prezentować się wyjątkowo pięknie, jeżeli podkreśli się ją subtelnym oświetleniem nad stołem czy gustownym parawanem. Podstawowym meblem w jadalni będzie oczywiście stół, natomiast jego kształt oraz wymiary należy dopasować do możliwości przestrzennych. Warto pamiętać, że stół okrągły wygląda okazale, ale jednocześnie wymaga więcej miejsca w porównaniu z modelem kwadratowym bądź prostokątnym. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się stół na co najmniej sześć osób (zobacz tutaj). Jeżeli taki się nie mieści, to można rozważyć zakup stołu rozkładanego. Do stołu trzeba dobrać funkcjonalne, a zarazem wygodne krzesła. Niektórzy decydują się na gotowy zestaw stołu z krzesłami, a przy dużej przestrzeni także z kredensem lub witryną utrzymaną w tym samym charakterze, gdzie można przechowywać obrusy, porcelanę i sztućce. Konieczne jest też zamontowanie eleganckiej lampy sufitowej, aby dobrze oświetlić stół.

Jadalnia, bez względu na styl aranżacji, zawsze powinna stwarzać wrażenie wyjątkowo przyjemnego miejsca, gdzie wszyscy domownicy oraz goście chętnie się gromadzą na posiłki i rozmowy.

(Visited 9 times, 1 visits today)