Nowocześnie urządzone kuchnie cieszą się niesłabnącą popularnością – klasyki są obecnie nieco na uboczu. Najlepszym tego przykładem jest styl skandynawski – tak bardzo propagowany w najróżniejszych sklepach z meblami. Polska jest obecnie jednym z krajów w którym styl skandynawski może się przyjąć na dłużej – dopiero rozpoczęła się szalona moda po jasne i proste elementy naszego domu. Co charakteryzuje ten styl? Głównie jest to prostota wykonania, powszechnie znany minimalizm oraz łatwość sprzątania czy konserwacji.

\n\n

skandynawski

\n\n

Niewątpliwie są to zalety, które zachęcają Polaków do wybrania właśnie tego modelu do własnej kuchni. Eksperci do spraw aranżacji wnętrza wypowiadają się, że styl skandynawski sprawdza się zarówno w małych i ciemnych pomieszczeniach, jak i również w przypadku mieszkań typu „open space” gdzie kuchnia łączy się z jadalnią i salonem. Samo ich wykończenie może wprawić w prawdziwy zachwyt, a przestronność, czystość i ich jasność to kolejny atut. W większość przypadków ścianę w kuchni maluje się na biało, gdyż pomieszczenie jest wtedy optycznie większe. W tym wypadku najlepiej jest zakupić zmywalne farby z przeznaczeniem do kuchni, gdyż tylko takie pomogą nam usunąć z łatwością wszelkie zabrudzenia i tłuste plamy. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani co do miejsc przy zlewozmywaku oraz przy płycie gazowej, możemy zastosować delikatne biały płytki lub szklane panele – pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo i optymalniej zadbać o czystość w kuchni.

\n\n

W przypadku wyboru podłogi jest to najczęściej bielone drewno lub parkiet w jasnym odcieniu. Czasami jednak dla uzyskania lepszego kontrastu można użyć parkietu w kolorze czarnym, szarym lub grafitowym. Większa wygoda – i co za tym idzie oszczędność – jest w przypadku położenia na podłożę dużych płytek przeznaczonych specjalnie dla kuchni w zimnych odcieniach bieli lub beżu – najlepiej jest wybrać takie które nie przepuszczają wilgoci i są odporne na zarysowania. Warto też zastanowić się nad roletami w białym odcieniu – firanki i zasłony są niespotykanym elementem skandynawskiego stylu.

(Visited 109 times, 1 visits today)