Wybór odpowiedniego oświetlenia do każdego z pomieszczeń może się wydawać dość błahą sprawą, jednak nic bardziej mylnego. Często jest to proces o wiele bardziej skomplikowany, niż sama podstawowa aranżacja wnętrza – odpowiednie dobranie oświetlenia będzie idealnie eksponować piękno naszego pomieszczenia. Z naszej strony na pierwszy ogień poszedł salon. Dlaczego?

\n\n

Ponieważ wybór odpowiedniego oświetlenia ma tutaj ogromne znaczenie – salon może pełnić naprawdę różne funkcje. Dlatego oświetlenie w salonie nie powinno być tylko piękne, ale także praktyczne ze względu na wykonywanie tam różnych czynności. W dzisiejszym artykule znajdziemy więc rady i wskazówki dotyczące rodzajów oświetlenia jakie warto zastosować w naszym salonie. Pierwszą rzeczą na jakiej się skupimy będą lampy stołowe. To one zapewniają odpowiednie oświetlenie do wykonywania określonych zadać – np. na stole.

\n\n

Takich lamp powinno być co najmniej kilka, tak by każdą z nich rozmieścić w całym salonie. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej elegancki efekt możemy dwie lampy postawić na końcach ustawionego pod ścianą stołu lub ułożyć na stoliczkach znajdujących się po bokach sofy. W przypadku, gdy nie cierpimy otaczającej nas symetrii warto zastosować lampy w dwóch odległych punktach salonu. Kolejnym rodzajem oświetlenia na jakie warto zwrócić uwagę są lampy stojące. Generalnie zapewniają one więcej światła niż lampy stołowe – często regulowane. Są więc idealnym oświetleniem do miejsc, gdzie w pobliżu nie ma ani stolików, ani stołów. Najczęstszym rozmieszczeniem tego rodzaju lamp są rogu każdego salonu.

\n\n

salonWarto przyznać, że tego rodzaju lampy zajmują też sporo przestrzeni, nadając mu przytulny klimat. Kolejnym rodzajem oświetlenia są kinkiety. Jest to idealne rozwiązanie w klasycznym wykonaniu – najchętniej stosowane do klasycznych wystrojów. Z powodzeniem można je umieści po obu stronach lustra lub obrazu. Odpowiednie dopasowanie świateł – gra świateł i cieni – dodaje dziełom sztuki potrzebnej dramaturgii.

(Visited 27 times, 1 visits today)