Zero waste w domowych kuchniach!
Moda na ekologię trwa w najlepsze – dzisiaj w dobrym tonie jest pamiętać o tym, aby segregować śmieci, oszczędzać wodę, nie kupować na zapas, podejmować lepsze i bardziej przemyślane decyzje konsumenckie.
Ekologiczna kuchnia każdego dnia
Temat ekologii poruszany jest dzisiaj zarówno w telewizji, w książkach, jak i w codziennych rozmowach sąsiedzkich. Odpowiednie zarządzanie odpadami pozwoli nie tylko ochronić środowisko naturalne przed degradacją, ale też ponownie wykorzystać wiele surowców. Warto dbać o ekologię lokalnie i w swoim domu – okazuje się, że nawet niewielkie kroki i działania mogą wpłynąć na poprawę jakości środowiska naturalnego. Podstawową kwestią może być zmniejszenie ilości foliowych reklamówek, które każdego dnia przynosimy ze sklepów. Drugą istotną kwestią jest kupno produktów, które nie są pakowane w plastik – zamiast tego wybierajmy opakowania szklane czy nadające się do recyklingu. Niezwykle istotne jest też segregowanie śmieci – dzięki temu konkretne surowce będą mogły zostać ponownie przetworzone! Dbajmy też o wodę i starajmy się jej nie marnować.
Jak wdrażać zero waste w kuchni?
Doskonałym przykładem na oszczędność w domowych kuchniach jest przepis na ocet jabłkowy zero waste. Przepis ten wykorzystuje zarówno obierki z jabłek, jak i gniazda nasienne – czyli elementy, które po prostu wyrzucamy. W wyniku fermentacji już po tygodniu uzyskamy doskonałej jakości ocen jabłkowy, który warto wykorzystywać do tworzenia wyjątkowych dań. Jeśli nie chcemy wykorzystywać obierek i skórek bezpośrednio, warto stworzyć przy domu (lub uzgodnić z sąsiadami w bloku), niewielki kompostownik, który posłuży jako miejsce zbierania naturalnych odpadów kuchennych. Kompostownik z czasem zmieni się w doskonały nawóz, który możemy wykorzystać zarówno do lepszej pielęgnacji i nawożenia roślin domowych, jak i roślin ogrodowych.