Pergola ogrodowa i jej właściwości
Pergola ogrodowa jest drewnianą konstrukcją, którą można postawić samodzielnie w swoich ogrodach lub przy pomocy specjalistycznej ekipy. Samodzielna praca obniży koszty, które będzie trzeba poświęcić na ten cel. Zanim przystąpimy do prac, należy dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy.
Pergola ogrodowa i odpowiednie drewno
Pergola ogrodowa może powstać z dowolnego drewna. Można wykorzystać do tego rodzime sosny, jodły. Można również wybrać drewno egzotyczne – teak, jatoba – wykazujące się jeszcze większa odpornością. Cena takiej egzotyki nie jest najniższa, dlatego wiele osób decyduje się na robine, dąb, buk, które również są bardzo mocne. Zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu desek, zanim rozpoczniemy montaż pergoli, Nie chodzi tutaj tylko o zmienne warunki atmosferyczne ale także promieniowanie UV, grzyby, pleśń, insekty.
Duża czy mała odległość?
Warto zadać sobie również pytanie o wygląd naszej pergoli. Pewnym jest, że będzie to konstrukcja z daszkiem. Czy pergola ogrodowa ma zawierać ścianki czy nie? W przypadku pozytywnej odpowiedni musimy zdać sobie sprawę z tego, czy ma ona służyć tylko nam, czy też roślinom jako podparcie. Jeżeli deski ze ścianek bocznych będą ułożone prawie jedna przy drugiej, to rośliny nie uzyskają podparcia, jednak my ochronimy się przed słońcem i wiatrem. Przy ułożeniu desek rzadziej stworzymy idealne warunki do pięcia się roślin. Jednak pod pergolą ogrodową będzie na pewno zdecydowanie chłodniej, ponieważ wiatr będzie przedostawał się przez szpary w ścianach.