Jakie są najbardziej istotne w aranżacji kuchni? Czy jest to estetyka wnętrza, nowoczesne urządzenia, które będą w stanie ułatwić pracę, a może odpowiednie światło czy też jak najlepsza książka, w której znajdzie się przepisy kucharskie? Można powiedzieć, że wszystko jest ważne, jednak nie są to wszystkie elementy, których potrzebuje idealna kuchnia. Aby zaaranżować idealną kuchnie trzeba poznać podstawowe zasady związane z aranżacja przestrzeni kuchennej. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie nie tylko pięknie się prezentować, ale przede wszystkim będzie panowała w niej wygoda oraz poczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo istotny elementy, zwłaszcza gdy ma się w domu dzieci, których nikt nie chce narażać na żadnego rodzaju ewentualne dolegliwości.

\n\n

Kuchnia tak jak całe mieszkanie powinna być urządzana przede wszystkim z zasadami ergonomii. Jeżeli nie wiesz czym są zasady ergonomii to warto sobie przypomnieć, ponieważ najprościej to ujmując można powiedzieć, że polegają one na takim rozmieszczeniu sprzętów w przestrzeni, aby było ono z jednej strony wygodne, z drugiej strony funkcjonalne, a z trzeciej strony spełniało wszystkie Twoje potrzeby. Jeżeli jesteś miłośniczką pieczenia ciast to wszystko musi być tak zaplanowane, abyś mogła piec ciasta w bardzo komfortowych warunkach. Pamiętaj, że kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy. Dlatego musi być to pomieszczenie tak zorganizowany, aby można było w nim wszystko maksymalnie ułatwić. Najbardziej istotnym jest tam zachowanie odpowiedniego ustawienia wszelkiego rodzaju mebli oraz ustawienie właściwej kolejności sprzętów. Nie jest to jednak wszystko, gdyby tak było to byłoby zbyt prosto. Trzeba przede wszystkim zadbać o detale, ponieważ to właśnie diabeł tkwi w szczegółach. Postaraj się o to, aby wnętrza szafek były jak najbardziej funkcjonalne, a ilość szuflad była jak najbardziej odpowiednia, dodatkowo optymalnie rozmieść gniazdka elektryczne, do których będziesz musiała podłączyć wiele różnorodnych kuchennych sprzętów. Zwracaj uwagę na takie drobiazg jak wieszaki na ścierki, podręczne półki na drobiazgi, czy miejsce na kwiaty i zioła, jeżeli chcesz dodać elementów dekoracyjnych.

\n\n

Czym jest zasada trójkąta roboczego?

\n\n

Kuchnia to przede wszystkim mała fabryka, a dokładniej chodzi o to, że tworzenie posiłków kojarzyć się może z taśmą produkcyjną. Zapewne może Cie to nieco zdziwić, jednak zastanów się nad tym nieco głębiej, pomyśl jak wygląda cały proces przygotowywania posiłków. Na samym początku wyjmujesz zapewne produkty z lodówki, w następnej kolejności je myjesz, a później najczęściej kroisz, następnie wrzucasz wszystko do garnka, albo też na patelnię to już zależy od Ciebie. Właśnie tego typu kolejność była inspiracją dla architektów, dla stworzenia zasady trójkąta roboczego.

\n\n

Polega to przede wszystkim na tym, że kuchnia składa się w zasadzie z trzech wierzchołków, czyli lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Gdy przygotowujesz posiłki to nieustannie musisz się poruszać pomiędzy tymi trzema przedmiotami, dlatego też tak istotne jest to, aby urządzić kuchnie w taki sposób, żeby te sprzęty można było umiejscowić w odpowiedniej kolejności i jednocześnie w taki sposób, aby nie były one zbytnio oddalone od siebie. Lodówka powinna być ustawiona jak najbliżej drzwi, żeby móc włożyć do niej zakupy od razu, gdy to wejdzie się do kuchni. Miejsce obok lodówki powinno być zarezerwowane do tego, aby móc tam rozpakowywać zakupy, dodatkowo przyda się tam również blat do tego, aby móc pokroić i oczyścić produkty. czyli zlewozmywak, w którym wszystko się myje. Obok niego warto postawić blat roboczy, który będzie służył do tego, aby można było w nim bezproblemowo przygotowywać posiłki. Następnym elementem jest tutaj kuchenka, ponieważ to nad nią instaluje się okap, dzięki któremu zapachy nie będą przenikać do reszty mieszkania. Całość Twojego ciągu roboczego powinna zostać zakończona przez stolik ewentualnie kawałek blatu, który będzie służyć do stawiania gotowych dań oraz gromadzenia brudnych naczyń.

\n\n

(Visited 5 times, 1 visits today)