Schody wewnętrzne to element domu, który bardzo często znajduje się w centrum uwagi: zarówno mieszkańców, jak i gości. Warto więc, by ich wybór był dokładnie przemyślany. Muszą być one: solidne, bezpieczne i wygodne. Kiedy zaś znajdują się w reprezentacyjnej strefie dziennej – muszą mieć także efektowny wygląd.

Drewno czy żelbeton?

Jeszcze w czasie planowanej budowy domu, należy podjąć decyzję dotyczącą materiału wykonania schodów. Do wyboru są dwie, najczęściej wybierane opcje:

1. Żelbetonowe – powstają jeszcze na etapie prac konstrukcyjnych (dlatego decyzje trzeba podjąć wcześniej), gdyż są wykonywane w stanie surowym. Są to schody masywne, bardzo stabilne, ogniotrwałe. Jest to najbardziej standardowe i wygodne rozwiązanie. Bez problemu można je wykończyć później.
2. Drewniane – są budowane przez stolarza. ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim niska waga. Elegancko wykończone będą stanowić element dekoracji wnętrza.

Sposób wykończenia schodów

Wybierając materiały i sposób wykończenia, pod uwagę należy wziąć: z której strony będą one oglądane najczęściej, oraz na jakim tle zostaną wyeksponowane. Te, które będą oglądane z przodu (a boki nie będą widoczne), muszą mieć wyróżnione stopnie. Można to zrobić poprzez: cofnięcie podstopnicy (pionowego odcinka stopnia), przy jednoczesnym wyeksponowaniu noska. Ciekawy efektem będzie również zróżnicowanie kolorów stopnia i podstopnicy. Natomiast w schodach, które będą oglądane przede wszystkim z boku, warto jest zaznaczyć łamaną linię stopni. Da to ciekawy, geometryczny efekt, pożądany przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych. Bok otwartego biegu schodów może być też zakryty niską (lub wysoką) ścianką. Jej ukształtowanie daje niezwykle bogate możliwości ciekawych rozwiązań aranżacyjnych – w pełni dopasowanych do charakteru wnętrza.

Bardzo ważne informacje podczas planowania schodów

Istnieje kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę, kiedy planuje się schody wewnętrzne. Warto wiedzieć, że:

– lokalizacja schodów musi być ściśle związana z konstrukcją stropu lub fundamentów, a także ścian budynku,
– w jednym biegu nie powinno się znajdować więcej niż 17 stopni,
– kąt nachylenia biegu powinien wynosić od 30 do 36°,
– w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych minimalna szerokość biegu i spocznika to 80 cm,
– wymiary schodów dostosowuje się do przeciętnej długości kroku dorosłego człowieka, który wynosi ok. 60-65 cm,
– optymalna wysokość stopni to 14-19 cm, zaś najczęstsza to 17 cm,
– optymalna szerokość stopni to 25-32 cm (najwygodniejsze mają około 30 cm).

Stosując się do wyżej wymienionych zasad można mieć pewność, że powstałe schody wewnętrzne będą bezpieczne, komfortowe oraz efektowne.

(Visited 22 times, 1 visits today)