Jadalnia jest jednym z ważniejszych miejsc w każdym domu, ponieważ to właśnie tutaj toczy się życie całej rodziny. Wspólne posiłki z najbliższymi, rozmowy z przyjaciółmi czy pomoc dzieciom w nauce – te i wiele innych sytuacji ma swoje miejsce właśnie w jadalni. Z tego powodu jej zaprojektowanie powinno być dla nas priorytetem podczas urządzania całego mieszkania. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy jak urządzić własną jadalnię.

Lokalizacja

Ze względu na ograniczoną powierzchnię, wydzielenie przestrzeni na jadalnię jest w niektórych mieszkaniach bardzo trudne. Jej zlokalizowanie na planie mieszkania nie jest jednak niewykonalne. Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego mieszkania dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie przestrzeni na jadalnię w kuchni, salonie lub na granicy tych dwóch pomieszczeń. Jadalnia może stanowić również osobne pomieszczenie, pod warunkiem, że pozwala nam na to metraż mieszkania. Co ważne, projektując jadalnię powinniśmy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca, aby przemieszczanie się w niej było swobodne i nieutrudnione przez znajdujące się we wnętrzu meble.

Meble

Najważniejszym elementem każdej jadalni jest stół – zobacz tutaj. Jego rozmiar powinien odpowiadać potrzebom naszej rodziny, tak, aby każdy domownik znalazł miejsce dla siebie. Jeśli jesteśmy częstymi organizatorami przyjęć rodzinnych lub spotkań z przyjaciółmi warto zainwestować w rozkładany stół, który pozwoli na zwiększenie miejsca w razie zaistnienia takiej potrzeby. Viagrę w Polsce Nieodłącznym elementem stołu są krzesła, których wybór powinien być podyktowany ilością wolnej przestrzeni wokół stołu. Niewielka jadalnia wyposażona w mały stół nie pomieści wielu krzeseł. W tym przypadku powinniśmy wyposażyć jadalnię w małe krzesła, które zajmują po około 60 cm długości stołu.

Oświetlenie

Podczas projektowania jadalni ważne jest zapewnienie pomieszczeniom odpowiedniego oświetlenia. Ważne jest naturalne światło, które może być doprowadzone dzięki dużym tarasowym oknom. Sztuczne światło jest jednak równie ważne, ponieważ zapewnia doświetlenie wieczorem i w pochmurne dni. Jadalnia powinna być oświetlona zarówno światłem centralnym jak i punktowym, którego natężenie możemy indywidualnie regulować. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie centralnej lampy tuż nad stołem. Powinna być ona zamontowana na wysokości około 60 cm, tak, aby nie zasłaniała biesiadujących przy stole domowników. Pamiętajmy, aby światło było jak najbardziej naturalnie – dzięki takim zabiegom wzrok mniej się męczy, a potrawy wyglądają znacznie apetyczniej.

(Visited 20 times, 1 visits today)