Budowa schodów zewnętrznych to nie lada wyzwanie – z jednej strony pełnią one funkcję reprezentacyjną i mają wpływ na wygląd obiektu, a z drugiej muszą być odpowiednio wytrzymałe, by nawet po wielu latach użytkowania mogły cieszyć oczy domowników. Dlatego też zaprezentujemy Ci, co najlepiej zastosować do budowy schodów zewnętrznych.

Jaki materiał do budowy schodów zewnętrznych?

Najpopularniejszymi spośród tych, z których można zbudować schody zewnętrzne (https://fixly.pl/kategoria/budowa-schodow-zewnetrznych) do domu, są kamień oraz płytki gresowe. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się inne rozwiązania takie jak drewno czy kostka brukowa. Czym charakteryzują się poszczególne materiały?

Schody kamienne

Jeżeli szukasz najbardziej wytrzymałego materiału, który sprawdzi się w każdych warunkach i będzie odporny na największe obciążenia, wybierz kamień. Choć jest drogi, zapewni Ci możliwość stworzenia pięknych schodów – będą prawdziwą ozdobą Twojego domu. Możesz wybrać jeden z kilku rodzajów:

  • granit, który prezentuje się niezwykle efektownie, jest bardzo twardy i łatwy w pielęgnacji oraz konserwacji;
  • piaskowiec, który musi być wysokiej jakości, by był odporny na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne – niektóre piaskowce wykazują tendencję do ścierania i zabrudzeń;
  • bazalt, który jest odporny na mróz, ścieranie i wilgoć, a do tego można nadać mu różne faktury;
  • trawertyn, który ma niezwykle oryginalny wygląd, ale jest mniej odporny na uszkodzenia i wymaga dobrego zabezpieczenia.

Pamiętaj – jeżeli chcesz, aby kamienne schody były bezpieczne i funkcjonalne, postaw na materiał o matowej, antypoślizgowej powierzchni!

Schody z płytek gresowych

Alternatywę dla kamienia stanowią płytki gresowe, które dostępne są w ogromnej liczbie kolorów i faktur, dzięki czemu łatwo wybrać spośród nich rozwiązanie idealnie dopasowane do elewacji budynku. Są mniej odporne od kamienia, ale mimo to zachowują swoją funkcjonalność na przestrzeni wielu lat – zwłaszcza gdy postawisz na nowoczesne płyty o podwyższonej trwałości. Dzięki odpowiednim tłoczeniom lub rowkom na powierzchni są też w pełni bezpieczne dla użytkowników.

Schody z drewna

Nieco rzadziej do budowy schodów zewnętrznych stosuje się drewno, które jest o wiele mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych niż pozostałe materiały. Warto postawić przede wszystkim na gatunki egzotyczne, które odznaczają się podwyższoną trwałością i zadbać o odpowiednią impregnację schodów. Odwdzięczą się one swoim pięknym, naturalnym wyglądem.

Schody z kostki brukowej

Idealnym kompromisem w zakresie wysokiej wytrzymałości i pięknego wyglądu jest kostka brukowa, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Tak wykończone schody zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom i będą o wiele tańsze chociażby od kamienia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by kostka została dopasowana do drogi prowadzącej do domu, bo w przeciwnym razie ostateczny efekt wizualny może pozostawiać wiele do życzenia.

 

(Visited 179 times, 1 visits today)